Od 31 marca br. w programie „Mój Prąd” można składać tylko e-wnioski. Żeby złożyć wniosek online wystarczy mieć profil zaufany założony np. dzięki bankowości elektronicznej lub e-dowód. Zmiana ta nie dotyczy instalatorów PV, z którymi NFOŚiGW ma podpisane umowy współpracy. Jak twierdzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, e-wnioski skrócą czas oczekiwania na dofinansowanie. Jednocześnie NFOŚiGW informuje, że w związku z podejmowanymi działaniami związanymi z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, infolinia „Mój Prąd” zostaje zawieszona od 13.03.2020 r. do 13.04.2020 r. Procedowanie wniosków "Mój Prąd" odbywa się na bieżąco.

WIOSENNA PROMOCJA NA FOTOWOLTAIKĘ!

Wiosna oznacza więcej słońca i dłuższy dzień, jest to zatem doskonały moment na rozpoczęcie inwestycji związanej z  budową własnej instalacji fotowoltaicznej. Już na przełomie marca i kwietnia, możemy zaobserwować wyraźny wzrost produkcji energii elektrycznej z paneli słonecznych, który utrzymuje się nawet do października. Jest to argument przemawiający za budową własnej elektrowni słonecznej. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Państwa promocyjne ceny na fotowoltaikę!

JAK ODLICZYĆ KOSZT INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ OD PODATKU DOCHODOWEGO?

Od 2019 roku właściciele domów, którzy zainwestowali w  fotowoltaikę, mogą odliczyć koszt instalacji fotowoltaicznej od podatku dochodowego, w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Z ulgi mogą skorzystać osoby, które rozliczają swoje dochody według skali podatkowej 18% ( od 01.10.2019 - 17%) i 32%, jak również według podatku liniowego czy ryczałtu. Polega to na tym, że od podstawy obliczenia podatku odlicza się poniesione wydatki. Lista wydatków została określona w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju i obejmuje m.in. moduły fotowoltaiczne wraz z osprzętem oraz usługę montażu instalacji fotowoltaicznej. Odliczenie od podatku nie może przekroczyć kwoty 53 tys. zł. W przypadku małżonków, limit 53 tys. zł dotyczy każdego z nich oddzielnie. Gdy kwota odliczenia jest wyższa od rocznego dochodu, to można tę nadwyżkę odliczyć w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

 

VAT NA FOTOWOLTAIKĘ 2020

W listopadzie 2019 weszła w życie zmiana w naliczaniu podatków VAT od instalacji fotowoltaicznej dla użytkowników prywatnych. Do tej pory stawka 8% VAT obowiązywała tylko dla instalacji indywidualnych, które montowane były na dachu budynku mieszkalnego. Inwestorzy którzy montowali panele na gruncie, czy innym obiekcie nie będącym budynkiem mieszkalnym, musieli płacić 23% VAT-u, pomimo, że instalacja dotyczyła domu mieszkalnego i była wykorzystywana na potrzeby własne. Obecnie, niezależnie czy montujesz instalację fotowoltaiczną na dachu, gruncie, czy budynku gospodarczym zapłacisz tylko 8% VAT.

Zdjęcie przedstawia budynek gospodarczy z panelami fotowoltaicznymi na dachu

FOTOWOLTAIKA W ROLNICTWIE

Rolnicy mają bardzo duże zapotrzebowanie na energię, które wynika z energochłonnego procesu wytwórczego zachodzącego w gospodarstwach rolnych. Zarówno rolnicy jak i hodowcy na co dzień korzystają z wielu energochłonnych maszyn. Prąd to bardzo często aż 20% całkowitych kosztów ponoszonych przez gospodarstwo rolne. Im większe i bardziej zaawansowane technologicznie gospodarstwo, tym rolnik ponosi wyższe koszty za prąd. Instalacje fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, z której gospodarstwo może korzystać cały rok. Prąd wytwarzany z promieni słonecznych zużywany jest na bieżące potrzeby, a produkowane nadwyżki “magazynują się” w sieci energetycznej. W przeciwieństwie do dużych miast, gdzie budynki są usytuowane bardzo blisko siebie, obszary wiejskie charakteryzują się lepszym nasłonecznieniem oraz znacznie mniejszym zacienieniem. Dodatkowo, rolnicy posiadają znacznie większą przestrzeń na której można zamontować instalację fotowoltaiczną (dachy budynków gospodarczych, nieużytki). Czynniki te sprzyjają budowie instalacji fotowoltaicznej na terenie gospodarstwa rolnego.

13 STYCZNIA 2020 r. RUSZYŁ DRUGI NABÓR W PROGRAMIE „MÓJ PRĄD”

13 stycznia 2020 r. rozpoczął się drugi nabór wniosków w programie "Mój Prąd", w którym można otrzymać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych. Wnioski w drugim naborze będzie można składać do 18 grudnia 2020 r lub do wyczerpania alokacji środków.

 Od 31 marca 2020 r. w programie "Mój Prąd" można składać tylko e-wnioski. Żeby złożyć wniosek online wystarczy mieć profil zaufany założony np. dzięki bankowości elektronicznej lub e-dowód. Zmiana ta nie dotyczy instalatorów PV,  z którymi NFOŚiGW ma podpisane umowy współpracy. Jak twierdzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, e-wnioski skrócą czas oczekiwania na dofinansowanie.

RAPORT MIĘDZYNARODOWEGO ZESPOŁU DS. ZMIAN KLIMATU (IPCC) – OSTRZEGA, JEŻELI NIE PRZYSPIESZYMY DZIAŁAŃ NA RZECZ WALKI Z KRYZYSEM KLIMATYCZNYM, ZMIANY BĘDĄ NIEODWRACALNE.

IPCC (Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu) to najbardziej wiarygodny, międzynarodowy zespół naukowców zajmujących się zmianami klimatu. 104 naukowców z 36 krajów z całego świata pracowało nad ostatnim raportem IPCC na temat oceanów i kriosfery. 19 z tych krajów to państwa rozwijające się, a więc najbardziej narażone na zmiany klimatu. Wykorzystano prawie 7 tysięcy prac naukowych i wzięto pod uwagę ponad 31 tysięcy komentarzy od ekspertów i władz z 80 państw. Wnioski przedstawiono dwa dni po szczycie klimatycznym ONZ 2019. Ostatni raport stanowi najbardziej wyczerpującą publikację w trzydziestoletniej historii IPPC. Po raz pierwszy w historii IPCC zbadano szczegółowo najdalsze zakątki Ziemi - od najwyższych gór w odległych regionach polarnych po najgłębsze oceany. Naukowcy w swoim raporcie dowodzą, że musimy zrobić wszystko, aby zredukować emisję gazów cieplarnianych i do 2030 roku globalne ocieplenie nie może przekroczyć poziomu 2 stopni Celsjusza więcej, niż w epoce przedindustrialnej.

Zdjęcie przedstawia fabrykę emitującą duże ilości CO2

„MÓJ PRĄD” – PROGRAM DOFINANSOWANIA MIKROINSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH

Ministerstwo Energii we współpracy z Ministerstwem Środowiska przygotowało program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce „Mój Prąd”. Program został ogłoszony 23 lipca 2019 r. przez Premiera Mateusza Morawieckiego w trakcie wspólnej konferencji z ministrami energii i środowiska – Krzysztofem Tchórzewskim i Henrykiem Kowalczykiem. Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroinstalacji fotowoltaicznych, a jego budżet to 1 mld złotych. Dofinansowanie obejmuje do 50% kosztów instalacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł. Program skierowany jest do gospodarstw domowych a dofinansowaniem mogą zostać objęte instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej. Nabór wniosków prowadzony jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW.

 Zdjęcie przedstawia dom z mikroinstalacją fotowoltaiczną na dachu

OBNIŻKA VAT NA FOTOWOLTAIKĘ

Sejm przyjął poprawki do projektu nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska, dzięki której podatek VAT zostanie obniżony z 23% do 8% na mikroinstalacje fotowoltaiczne realizowane na przydomowym gruncie lub budynku gospodarczym.

Zdjęcie przedstawia instalację fotowoltaiczną postawioną na gruncie

JAK DOBRAĆ MOC I WIELKOŚĆ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Głównym aspektem przed zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej, jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych, wielkość instalacji powinna być dobrana tak, aby wyprodukowana w ciągu roku przez system energia nie przekraczała rocznego zużycia energii elektrycznej, niezbędnej do funkcjonowania budynku. Zadanie to należy do specjalistów, którzy wykonają w naszym domu audyt pod kątem możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej.

Zdjęcie przedstawia montaż instalacji fotowoltaicznej

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę dobierając wielkość instalacji fotowoltaicznej?

ZINETEGROWANE OŚWIETLENIE LED – CZY WARTO KUPOWAĆ LAMPĘ Z WBUDOWANYM LED?

W ostatnich latach technologia LED zaczęła spektakularnie się rozwijać i obecnie stanowi najszybciej rozwijającą się gałąź w sektorze oświetlenia ogólnego. Szybki postęp w rozwoju technologii LED sprawił, że diody LED stają się coraz bardziej powszechne i stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych źródeł światła starszej generacji. Dziś diody LED stosujemy niemal w każdej przestrzeni życia, dlatego wciąż powstają nowe rozwiązania, takie jak - zintegrowane oprawy LED, sprzymierzeniec architektów wnętrz, projektantów i designerów.

Zdjęcie przedstawia pokój oświetlony oprawami ze zintegrowanym źródłem światła LED


Czym różni się zintegrowane oświetlenie LED od zwykłej lampy LED?

INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA OPARTA NA SYSTEMACH ŚLEDZĄCYCH SŁOŃCE

Systemy śledzące słońce – tzw. systemy nadążne do instalacji fotowoltaicznych (trackery), cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli instalacji słonecznych. Trackery słoneczne to ruchome elementy systemu fotowoltaicznego, dzięki którym instalacja ustawia się w optymalnej pozycji w stosunku do słońca. Rozwiązania te pozwalają na uzyskanie większej wydajności systemu dzięki śledzeniu położenia słońca w ciągu dnia i ustawianiu się do niego pod najbardziej optymalnym kątem padania promieni słonecznych.

 zdjęcie przedstawia panele słoneczne skierowane w stronę słońca

LAMPY LED ZASILANE FOTOWOLTAIKĄ

Połączenie technologii LED i fotowoltaiki to ekonomiczne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić energię elektryczną. Już samo zamontowanie oświetlenia LED w domu lub firmie przynosi duże oszczędności. Technologia ta jest bardzo wydajna a podczas pracy pobiera minimalne ilości energii elektrycznej. Oświetlenie LED ma bardzo dużą sprawność  (efektywność), co oznacza, że diody LED generują bardzo małe straty podczas przetwarzania prądu elektrycznego w światło, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności.

Zdjęcie przedstawia lampę LED zasilaną panelem fotowoltaicznym

fot. lampa solarna LED Greenie

FOTOWOLTAIKA W PRZYSZŁOŚCI

Fotowoltaika to obecnie jedna z prężnie rozwijających się dziedzin nauki i techniki.
Ciągły rozwój technologii fotowoltaicznej sprawia, że panele słoneczne są coraz bardziej wydajne i potrafią pracować stale i bezawaryjnie nawet ponad 25 lat. Kilkadziesiąt lat badań nad ogniwami słonecznymi doprowadziło do ustalenia teoretycznej granicy – tzw. granica Shockleya–Queissera – określającej wydajność konwersji energii przez ogniwa. Dla pojedynczych, zoptymalizowanych złączy półprzewodnikowych sprawność konwersji wynosi niewiele ponad 30%. Aby wytworzyć ogniwa fotowoltaiczne o większej wydajności, konieczne jest zastosowanie nowych rozwiązań, które pozwolą przezwyciężyć podstawowe ograniczenia konwersji energii przez ogniwa słoneczne z pojedynczym złączem. W przyszłości na rynku mogą pojawić się zupełnie nowe ogniwa fotowoltaiczne, powstałe w oparciu o nowoczesne technologie, rozwijane już dzisiaj w laboratoriach badawczych.

Jakie technologie zmienią instalacje fotowoltaiczne w przyszłości?

panels

AUDYT OŚWIETLENIA LED - DLACZEGO WARTO GO WYKONAĆ?

Audyt oświetlenia LED – celem audytu jest określenie skali potencjalnych oszczędności w ramach wymiany dotychczasowego, tradycyjnego oświetlenia na nowoczesne oświetlenie wykonane w technologii LED. Audyt przeprowadza się zarówno w przypadku oświetlenia wewnętrznego jak i zewnętrznego.

 

sala

 

Co składa się na audyt oświetleniowy?

CZYM JEST AUDYT FOTOWOLTAICZNY?

Audyt fotowoltaiczny – to dokumentacja techniczno-ekonomiczna określająca możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej dla inwestora. Audyt wykonywany jest w celu zweryfikowania możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na dachu budynku inwestora (domu jednorodzinnego lub przedsiębiorstwa). Wykonanie audytu pozwoli wyeliminować niepoprawne wykonanie projektu instalacji na dachu oraz pozwala określić czy inwestycja w instalację fotowoltaiczną będzie opłacalna i przyniesie korzyści inwestorowi. Audyt fotowoltaiczny powinien zostać wykonany przez autoryzowanego audytora fotowoltaiki, posiadającego odpowiednie przeszkolenie, wiedzę oraz urządzenia pomiarowe do prawidłowego przeprowadzenia audytu.

Zdjęcie przedstawia panele fotowoltaiczne

OŚWIETLENIE POMIESZCZEŃ BIUROWYCH – NORMY I WYMAGANIA

Nie od dziś wiadomo, że dobre oświetlenie biurowe sprzyja poprawie samopoczucia oraz poprawia wydajność pracowników. Pracodawca powinien zadbać o dobre oświetlenie w miejscu pracy, tak aby w pomieszczeniu zachować odpowiednie natężenie światła oraz zaspokoić podstawowe potrzeby pracowników takie jak wygoda widzenia, wydolność wzrokowa i bezpieczeństwo.

Zdjęcie przedstawia oświetlenie biurowej sali konferencyjnej

Jakie przepisy regulują obowiązki dotyczące oświetlenia pomieszczeń biurowych?

NFOŚiGW URUCHAMIA NOWY PROGRAM ENERGIA PLUS JAKO KOLEJNY KROK W WALCE O CZYSTE POWIETRZE W POLSCE

Program Energia Plus, skierowany do przedsiębiorców, ma za zadanie zachęcać ich do wykorzystywania energetyki odnawialnej do zasilania własnych firm oraz do sprzedaży nadmiaru wyprodukowanej energii. W ramach tego projektu przyznawane będą preferencyjne pożyczki i dofinansowania do instalacji nowoczesnych źródeł odnawialnych, takich jak instalacje fotowoltaiczne lub mikroelektrownie wodne.

Dla beneficjentów programu przewidziano: pożyczki preferencyjne (w szczególnych przypadkach z możliwością umorzenia) oraz pożyczki na zasadach rynkowych, a także dotacje, ale tylko dla technologii ORC. Całkowity budżet tego instrumentu finansowego to 4 mld zł. Pożyczki preferencyjne przewidziano na kwotę 1 – 300 mln złotych na okres 15 – 20 lat.

Zdjęcie przedstawia zastosowanie paneli w przemyśle

ODŚNIEŻANIE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

Zima to czas, kiedy wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych zadaje sobie pytanie, czy należy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Czy instalacja fotowoltaiczna będzie działać zimą?

 Zdjęcie przedstawia panele fotowoltaiczne w porze zimowej

SYSTEMY MOCOWAŃ PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

Instalacje fotowoltaiczne, w zależności od miejsca i rodzaju powierzchni na której będą montowane, wymagają różnych systemów mocowania. Konstrukcje, do których mocowane są panele fotowoltaiczne wykonane są z wysokiej jakości materiałów, zazwyczaj z aluminium i stali nierdzewnej, odpornych na korozję, wytrzymałych na wiatr i śnieg. Ze względu na konstrukcję dachu, innych systemów montażowych będą wymagały moduły montowane na dachach skośnych, a innych montowane na dachach płaskich.

Zdjęcie przedstawia przykładowy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

JAK WYBRAĆ PANELE FOTOWOLTAICZNE? NA JAKIE PARAMETRY OGNIW ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Panele fotowoltaiczne są jednym z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. To od wyboru paneli zależy ilość wyprodukowanej przez instalację energii elektrycznej. Na rynku jest duży wybór modułów fotowoltaicznych różniących się między sobą parametrami. Jakie najważniejsze parametry brać pod uwagę kierując się wyborem paneli? I co oznaczają parametry zamieszczone przez producentów na kartach produktów?

Zdjęcie przedstawiające montaż paneli fotowoltaicznych na dachu

WPŁYW OŚWIETLENIA NA SAMOPOCZUCIE CZŁOWIEKA

Nie od dziś wiadomo, że właściwe oświetlenie podnosi jakość życia oraz wpływa pozytywnie na organizm człowieka. Światło jest ważnym czynnikiem synchronizującym nasz zegar biologiczny a badania naukowe potwierdzają, że wiele procesów biologicznych zachodzących w organizmie człowieka jest sterowanych przez światło. Natężenie i barwa naturalnego światła zmienia się w ciągu doby, wpływając na nasz czas aktywności i odpoczynku.

Zdjęcie przedstawia salę konferencyjną oświetloną lampami LED

FOTOWOLTAIKA DO OGRZEWANIA WODY UŻYTKOWEJ. PANELE FOTOWOLTAICZNE VS. KOLEKTORY SŁONECZNE

Systematyczny spadek cen instalacji fotowoltaicznych sprawia, że coraz więcej inwestorów rozważa zastosowanie paneli fotowoltaicznych zamiast kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej. Jednocześnie, panele fotowoltaiczne często są mylone z kolektorami słonecznymi. Zarówno panele słoneczne jak i kolektory wykorzystują słońce jako źródło energii, są do siebie podobne z wyglądu i sposobu instalacji, jednak przetwarzają energię na dwa różne sposoby.

Zdjęcie przedstawiające dom z panelami fotowoltaicznymi i kolektorami słonecznymi na dachu

NASŁONECZNIENIE W POLSCE A FOTOWOLTAIKA

Słońce jest głównym źródłem energii docierającej do Ziemi. W ciągu 30 minut emituje na Ziemię tyle energii ile ludzkość zużywa w ciągu całego roku. Pomimo intensywnego rozwoju fotowoltaiki w Polsce w ostatnich latach, wiele osób wciąż podaje w wątpliwość efektywność instalacji słonecznych na naszej szerokości geograficznej. Panuje przeświadczenie, że poza miesiącami letnimi - w Polsce są mało korzystne warunki nasłonecznienia i inwestycja w fotowoltaikę się nie opłaca.

Zdjęcie przedstawiające panele słoneczne wolnostojące na łące w słoneczny dzień 

JAK DZIAŁAJĄ OPTYMALIZATORY MOCY W INSTALACJACH FOTOWOLTAICZNYCH?

Optymalizatory mocy (optymizery) są coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem w instalacjach fotowoltaicznych, które pozwala uzyskać jak największą sprawność elektrowni słonecznej. Czym właściwe są i jak działają optymalizatory mocy? Optymalizator mocy jest niewielkim urządzeniem elektronicznym, które montuje się przy modułach fotowoltaicznych albo w puszkach przyłączeniowych modułów. Zadaniem optymalizatorów jest wymuszanie pracy w punkcie mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu, co pozwala osiągnąć wyższe uzyski energii z instalacji – od kilku do nawet kilkudziesięciu procent.

Zdjęcie przedstawiające pomiar mocy paneli fotowoltaicznych.

FOTOWOLTAIKA W PROGRAMIE "CZYSTE POWIETRZE"

W ramach programu "Czyste Powietrze" będzie można starać się o dofinasowanie w formie niskooprocentowanej pożyczki na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych, zarówno dla istniejących jak i nowo budowanych domów jednorodzinnych.

Zdjęcie przedstawiające dom z panelami fotowoltaicznymi

ULGA TERMOMODERNIZACYJNA W PIT I RYCZAŁCIE OD 2019 ROKU

1 stycznia 2019 roku weszło w życie rozporządzenie dotyczące tzw. ulgi termomodernizacyjnej, która ma polegać na odliczeniu od dochodu (przychodu) wydatków poniesionych na termomodernizację jednorodzinnego budynku mieszkalnego, stanowiącego własność lub współwłasność podatnika. Ulga ma zachęcać osoby fizyczne do dokonywania termomodernizacji domów jednorodzinnych, w celu przyspieszenia realizacji procesu poprawy jakości powietrza.

Zdjęcie przedstawiające człowieka wykonującego docieplenie budynku mieszkalnego

WZROST CEN ENERGII ELEKTRYCZNEJ W 2019 ROKU!

W przyszłym roku czekają nas duże podwyżki w opłatach za energię elektryczną. Wzrost cen może sięgać nawet kilkadziesiąt procent! Dlaczego będziemy musieli zapłacić aż tak dużo za prąd?

Zdjęcie przedstawiające dłonie z pieniędzmi

PROGRAM CZYSTE POWIETRZE 2018 - DOFINANSOWANIE NOWYCH ŹRÓDEŁ CIEPŁA I TERMOMODERNIZACJI BUDYNKÓW JEDNORODZINNYCH

Rządowy program Czyste Powietrze to kompleksowy projekt, którego celem jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego. Program realizowany będzie w latach 2018-2029. Budżet projektu obejmuje 103 mld złotych, z czego dofinansowania stanową 63,3 mld złotych, pozostała część w kwocie 39,7 mld złotych realizowana będzie w formie pożyczek. Dotacje i pożyczki będą udzielane za pośrednictwem szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW)

Informujemy, że od 1 stycznia 2020 roku zgodnie z ust. 6.7 pkt 6) Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, koszty zakupu i montażu źródła ciepła, przyłącza cieplnego, gazowego lub elektroenergetycznego w budynkach nowobudowanych nie są kwalifikowane.

Zdjęcie przedstawiające brązowy dym z komina domu spowodowany spalaniem węgla