13 STYCZNIA 2020 r. RUSZYŁ DRUGI NABÓR W PROGRAMIE „MÓJ PRĄD”

13 stycznia 2020 r. rozpoczął się drugi nabór wniosków w programie "Mój Prąd", w którym można otrzymać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych. Wnioski w drugim naborze będzie można składać do 18 grudnia 2020 r lub do wyczerpania alokacji środków.

 Od 31 marca 2020 r. w programie "Mój Prąd" można składać tylko e-wnioski. Żeby złożyć wniosek online wystarczy mieć profil zaufany założony np. dzięki bankowości elektronicznej lub e-dowód. Zmiana ta nie dotyczy instalatorów PV,  z którymi NFOŚiGW ma podpisane umowy współpracy. Jak twierdzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, e-wnioski skrócą czas oczekiwania na dofinansowanie.

 

Dotychczasowe zasady programu nie ulegają zmianie. Program jest skierowany do osób fizycznych. Można starać się o dotacje w wysokości nawet 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie, czyli zakup i montaż PV od 2 do 10 kW. Dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, o ile koszty przedstawione do rozliczenia zostały pomniejszone o otrzymaną dotację. Wnioski o dotację można składać elektronicznie, za pośrednictwem dedykowanej strony mojprad.gov.pl, która pozwoli użytkownikom sprawdzać również status złożonego zgłoszenia.

 O dotację w programie Mój Prąd możesz ubiegać się jeśli:

Twoja instalacja jest już wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej (m.in. posiadasz licznik dwukierunkowy);

Twoja instalacja fotowoltaiczna jest o mocy 2-10 kW i jest przeznaczona na cele mieszkaniowe;

Wydatki poniosłeś od 23 lipca 2019 r. i instalacja nie została zakończona przed tą datą;

Twoja inwestycja nie jest rozbudową już istniejącej instalacji;

Co zyskujesz ubiegając się o dotację?

Zwrot do 50% kosztów inwestycji, maksymalnie 5000 zł na instalację.

Dotacja jest zwolniona z podatku PIT.

Koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem możesz odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna).

Ile kosztuje średnia instalacja fotowoltaiczna dofinansowana z programu „ Mój prąd”?

Średnia instalacja fotowoltaiczna montowana w zeszłym roku na dachu polskiego domu miała moc 5,6 kW i kosztowała 25,6 tys. zł. Beneficjenci, w zdecydowanej większości przypadków korzystali z maksymalnego dofinansowania do instalacji, wynoszącego 5 tys. zł. Dzięki temu, za instalację Polacy płacili ostatecznie średnio ok. 20,7 tys. zł. Tę kwotę będą mogli jeszcze odliczyć od tegorocznego podatku dochodowego i w większości otrzymać w przyszłym roku zwrot kolejnych 3,7 tys. zł. Ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnej rodziny wyniesie więc ok. 17 tys. zł (3000 zł/kW).

Tej wielkości instalacja, powinna pokryć całe zapotrzebowanie na energię domu jednorodzinnego o ponadprzeciętnym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, wynoszącym ok. 5 MWh/rok. Wg GUS dla gospodarstw domowych na wsi średnie zapotrzebowanie to 2,5 MWh/rok i o kilkanaście procent mniej dla gospodarstw domowych w mieście.

Okres zwrotu z  inwestycji powinien wynieść siedem lat.

https://www.ecovisa.pl/finansowanie/dla-domu

 

Zadzwoń! Umówimy Cię na spotkanie z naszym Doradcą Technicznym. Wspólnie dobierzemy najlepsze dla Państwa rozwiązanie!

+ 48 510 221 005